Saturday, February 13, 2010

Hy-Vee and no receipt...

As luck would have it, I just pulled out my receipt and it's mostly blank. My littlest lady hit her head on the check out counter VERY hard as we were getting ready to leave, so instead of paying attention to what was going on at the check out, I was consoling my sweetie. She's ok, but the checker played a fast one on me, I guess! She sort of folded up the receipt really small and handed it to me! It's not really a huge deal, but I do like to double check my receipt to make sure my coupons rung up correctly.

If I remember right, my after tax total was about $29, which means that we stayed under budget. I did take a little bit of extra money out of our gift budget to buy cherry pie filling to make a cherry cake for both sets of our parents for Valentine's Day. Who knew pie filling was so expensive!?!?!

I don't have too extensive of a meal plan for this week. We're making chili for dinner and cherry sweetheart cakes later tonight. My husband is taking me out for Valentine's dinner, and we'll eat at Alpha on Monday night. I'll probably make a cavatini ahead of time for dinner on Tuesday night. Chili and cavatini leftovers ought to carry through on dinners for the rest of the week. We'll all be taking brown bag lunches this week, and we have lots of fresh fruit and and yogurt for breakfasts and snacking!

See this week's other purchase here.

See also


  1. I hope your little one's head is ok.
    Pie Filling is so Expensive, but so worth it!
    Enjoy your V-Day!

  2. Hey Fancy,

    I'm new to your blog via Organizing Junkie, and I am totally with you on frugality. I'm trying to tighten up our grocery budget. Other than using coupons, what is your strategy for sticking to $50 a week?

  3. I never buy anything NOT on sale, and I try very hard to stock up on staples when they're on really good sales of 50% off or more. When I can catch items at that price -- spaghetti sauce, peanut butter, grated cheese, laundry soap, etc., I'll buy at least three months worth as sales tend to run quarterly. We also eat a LOT of fruit around here. I never pay more than $99/lb for hand fruit (hopefully less,) and we eat whatever is on sale and in season.